Piątek 4.09.2015

godz. 19.30 Kościół Św. Trójcy

Musica Alta Ripa (Niemcy) Kompozycje patrona festiwalu Johanna Gottlieba Goldberga

Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756)

musicaaltaSonata a-moll na 2 skrzypiec i basso continuo
Adagio – Allegro – Alla Siciliana – Allegro assai

Sonata C-Dur na 2 skrzypiec i basso continuo
Adagio – Alla breve – Largo – Gigue e Presto

Sonata c-moll na 2 skrzypiec, violę i basso continuo
Largo – Allegro – Grave – Gigue

*****

Sonata g-moll na 2 skrzypiec i basso continuo
Adagio – Allegro – Tempo di Menuetto

Sonata B-Dur na 2 skrzypiec i basso continuo
Adagio – Allegro – Grave – Ciacona
Musica Alta Ripa: Ensemble (General)

MUSICA ALTA RIPA (Hannover)

  • Anne Röhrig – Skrzypce barokowe
  • Ulla Bundies – Skrzypce barokowe
  • Klaus Bundies – Viola
  • Albert Brüggen – Wiolonczela barokowa
  • Bernward Lohr – Klawesyn

MUSICA ALTA RIPA

Zespół założony w 1984 przez aktywnie koncertujących solistów w niedługim czasie stał się prężnie działającą grupą na polu wykonawstwa muzyki dawnej. MUSICA ALTA RIPA dokonała wielu nagrań płytowych począwszy od koncertów i sonat J. S. Bacha, poprzez cykl jego uwertur, utwory kameralne Johanna Gottlieba Goldberga, a na sonatach i koncertach G.Ph. Telemanna kończąc.

Zespół brał udział również w scenicznych wykonaniach Orlando Generoso A. Steffaniego, czy w trylogii opartej na muzyce G.Fr. Händla Eifersucht (Zazdrość), Liebe und Krieg (Miłość i Wojna), Ewigkeit (Wieczność), grał także w przedstawieniach z cyklu Światło i dźwięk przygotowywanych przez niemiecką projektantkę
Yvonne Goulbier do muzyki m.in. G. Ph. Telemanna. Wielotorowa działalność grupy udokumentowana poprzez nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne świadczy o elastyczności i otwartości zespołu na różne wyzwania artystyczne. W uznaniu muzycznej działalności zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Nagrodę artystyczną okręgu Saksonii w 2002. Rok 2013 przyniósł zaś trzecią z kolei nagrodę Echo Klassik, dla najlepszego zespołu kameralnego.

Nazwa grupy wybrana została ze względu na odniesienie do miasta Hannover, z okolic którego pochodzą muzycy zespołu. „Alta ripa“ jest łacińskim tłumaczeniem niemieckiego określenia Hohes Ufer, z którego rozwinęła się obecna nazwa miasta Hannover.