Piątek 28.08.2015

godz. 19.30 Kościół Św. Trójcy

Franz Schubert Die schöne Müllerin (1823)

– cykl Piękna młynarka w autorskiej aranżacji na tenor i 2 gitary

Tekst Wilhelm Müller, 1821

ahp11. Das Wandern
2. Wohin?
3. Halt!
4. Danksagung an den Bach
5. Am Feierabend
6. Der Neugierige
7. Ungeduld
8. Morgengruß
9. Des Müllers Blumen
10. Tränenregen
11. Mein!
12. Pause
13. Mit dem grünen Lautenbande
14. Der Jäger
15. Eifersucht und Stolz
16. Die liebe Farbe
17. Die böse Farbe
18. Trockne Blumen
19. Der Müller und der Bach
20. Des Baches Wiegenlied

  • Georg Poplutz – tenor
  • Antje Asendorf – gitara romantyczna
  • Stefan Hladek – historyczna gitara basowa

Georg Poplutz – tenor

Urodzony w Arnsberg (Niemcy) studiował anglistykę i edukację muzyczną. Po dyplomie rozpoczął studia wokalne pod kierunkiem Bertholda Possemeyera (Frankfurt nad Menem) kontynuowane w Kolonii u Christopha Prégardiena i zakończone solistycznym dyplomem w 2007 roku.

Obecnie pracuje we Frankfurcie z Carol Meyer-Bruetting Artysta w roku 2009 otrzymał prestiżową nagrodę Frankfurt Mendelssohn Special Award.
Artysta regularnie występuje na renomowanych festiwalach takich miast jak Berlin, Kolonia, Essen, Monachium, Stuttgart, Amsterdam, Dijon, Gdańsk, Gstaad, Lisbona, Moskwa, Wrocław, Zurych i w najbardziej znaczących salach koncertowych i katedrach całych Niamiec i Europy.

Występował w „Dydonie i Eneaszu“ Purcella w teatrze w Bernie (Szwajcaria) śpiewał także w Meksyku, Szanghaju, Singapurze i Południowej Afryce. Artysta współpracował z takimi dyrygentami jak: Manfred Cordes, Proinsias O´Duinn, Ludwig Güttler, Tonu Kaljuste, Hermann Max, Sir Roger Norrington, Ralf Otto, Ludger Rémy, Michael Schneider, Masaaki Suzuki, Winfried Toll i Roland Wilson zdobywając szczególne uznanie w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Regularnie śpiewa z zespołem Johann Rosenmüller Ensemble Arno Paducha i Cantus Cölln Konrada Junghänela.

W roku 2012 podjął współpracę z Hansem-Christophem Rademannem przy realizacji kompletu nagrań utworów wokalnych Heinricha Schütza. Uzupełnieniem jego artystycznej działalności są nagrania radiowe i telewizyjne i udział w 30 produkcjach CD. Georg Poplutz regularnie koncertuje z pianistą Hilko Dumno. Niedawno ukazała się płyta z cyklem Die schöne Müllerin Schuberta, zaaranżowana na tenor z towarzyszeniem dwóch gitar. Ten repertuar wykonany zostanie na koncercie inaugurującym tegoroczny Festiwal Goldbergowski.

Antje Asendorf – gitara romantyczna

Naukę na gitarze rozpoczęła w wieku pięciu lat. Będąc piętnastolatką została przyjęcta jako specjalny student na kierunku gitara w Shenandoah University w Winchesterze (Virginia, USA). Kolejnym etapem nauki były studia w Akademie für Tonkunst w Darmstadt. W 1999 uzyskała dyplom Musikhochschule w Hamburgu w klasie Klausa Hempela i Olafa van Gonnissena.

Studia uzupełniające odbyła pod kierunkiem Carlo Marchione w Konserwatorium w Maastricht i Johannesa Monno w Stuttgarcie. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach Manuela Barrueco, Leo Brouwera, Konrada Ragossniga, uzyskała także wsparcie Yehudi Menuhina poprzez program Live Music Now. Wykonywany przez artystkę repertuar łączy utwory pisane na gitarę barokową, romantyczną i współczesną.

Opublikowane nagrania płytowe, radiowe I telewizyjne dowodzą jej wszechstronności i szczególnego znaczenia muzyki kameralnej i akompaniamentu dla wokalistów w prowadzonej działaności. Antje Asendorf regularnie wystepuje w Niemczech i Hiszpanii z katalońską sopranistką Anną Escala, z którą dla fundacji Artists Against Cancer (Artyści przeciw rakowi) wykonywała melodramat Platero y Yo, Mario Castelnuovo-Tedesco. Wielokrotnie (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Nürtingen) wykonywała gitarową partię w utworze Castelnuovo-Tedesco Romancero Gitano na chór i gitarę. Asendorf od 2010 roku jest członkinią cenionego the Barrios Guitar Quartet. Ponadto prowadzi działalność pedagogiczną ucząc gry na gitarze w Uniwersytecie w Siegen i w swojej prywatnej szkole nauki gry na gitarze.

Stefan Hladek – historyczna gitara basowa

Studiował gitarę klasyczną w Akademii Muzycznej w Darmstadt pod kierunkiem Olafa Van Gonnissena i w Royal Academy of Music w Londynie u Timothy Walkera. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Juliana Breama i Johna Williamsa. Od roku 1989 prowadzi ożywioną działalność solową, występując także w różnych zespołach kameralnach. Jest laureatem kilku nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych, co owocuje zahp2aproszeniami na festiwale gitarowe w Niemczech i w innych krajach Europy.

Wielostronna działalność artystyczna Stefana Hladka obejmuje recitale, nagrania radiowe i płytowe, wśród których oprócz dzieł oryginalnych, znajdują się także transkrypcje na gitarę utworów począwszy od muzyki renesansowej na współczesnej skończywszy.

Artysta dokonywał prawykonań muzyki najnowszej m.in. na festiwalu Tage für Neue Musik w Darmstadt, ale także poświęca się wykonastwu historycznemu na gitarze barokowej, historycznej gitarze basowej i gitarze romantycznej. Wspólnie z aktorem Horstem Schäferem, tworzy duet literacko-muzyczny, oprócz tego często akompaniuje wokalistom. Jego ostatnie solowe nagranie Arpeggiata (2014) przedstawia autorskie opracowania oryginalnych barokowych utworów włoskich, francuskich i niemieckich.

Począwszy od roku 2004 artysta jest członkiem the Barrios Guitar Quartet, jednego z wiodących europejskich zespołów gitarowych. Stefan Hladek uczy gry na gitarze w swoim własnym studio D8 w Darmstadt, a od roku 2006 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Moguncji.