Sobota 29.08.2015

godz. 19.30 Kościół Św. Trójcy

Mahan Esfahani (Iran) recital klawesynowy

Johann Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie

Mahan Esfahani urodzony w Teheranie w 1984, od dziecka uczył się u swojego ojca gry na fortepianie, by jako nastolatek zainteresować się klawesynem. Początkowo studiował Esfahanimuzykologię i historię na Uniwersytecie w Standford, gdzie jego opiekunem był George Houle. Późniejsze studia klawesynowe kontynuował pod kierunkiem Petera Watchorna w Bostonie i u wybitnej czeskiej klawesynistki Zuzany Růžičkovej w Pradze. W latach 2008-2010 został wybrany przez BBC Artystą Nowej Generacji, ponadto uzyskał nagrodę Borletti-Buitoni Trust w 2014. Był w wąskim gronie instrumentalistów Royal Philharmonic Society, a także artystą roku brytyjskiego magazynu Gramophone, będąc pierwszym klawesynistą uzyskującym takie wyróżnienie.

Od momentu debiutu w roku 2009 podjął starania w celu szerokiej popularyzacji klawesynu. Jego misja przyniosła efekty w postaci pierwszego w historii recitalu klawesynowego podczas brytyjskich Promsów w 2011 roku. Od tego czasu artysta występował w Tonhalle w Zurychu, Filharmonii w Kolonii, Wigmore Hall i Barbican Centre w Londynie, Wiedeńskim Konzerthaus, zamku w Elmau, the Frick Collection w Nowym Jorku, Sumida Symphony Hall w Tokio, Laeiszhalle w Hamburgu, Petronas Hall w Kuala Lumpur, Concertgebouw w Amsterdamie, Mogens Dahl Koncerthus w Kopenhadze, Pharos Arts Trust na Cyprze, Howard Assembly Rooms w Leeds, Rudolfinum w Pradze, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, w Sheldonian Theatre w Oxfordzie i podczas Festiwalu Bachowskiego w Lipsku, Bell’Arte Festival w Monachium, Aldeburgh Festival, Bristol Proms.

Mahan Esfahani ma swoim dorobku dwa nagrania dla wytwórni Hyperion Records, z których Sonaty Wirtemberskie Carla Philippa Emanuela Bacha zdobyły wyróżnienia fonograficzne: Gramophone Award i Diapason d’Or, a płyta z kompletem utworów klawesynowych Jeana-Philippe’a Rameau’a została umieszczona przez krytyków New York Times na liście najlepszych nagrań roku 2014. W tym samym roku Mahan Esfahani podpisał ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon. Jego pierwszy album dla tej wytwórni Time Present and Time Past– z muzyką obejmującą utwory J.S. Bach, Scarlattiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Steve’a Reicha – został opublikowany wiosą tego roku, zyskując wielkie uznanie krytyki. Artysta współpracował przy nagraniu z mandolinistą Avi Avitalem, nagrał także dla Wigmore Live CD z kompozycjami Byrda i Ligetiego. Płyta ta uzyskała ostatnio wyróżnienie Gramophone Editor’s Choice.

Mahan Esfahani jest profesorem klawesynu w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.