28.08.2019 L’Accademia d’archi di Bolzano

środa 28.08.2019 godz. 19.00 Dwór Artusa,

Długi Targ 43-44, Gdańsk

L'Accademia d'archi di Bolzano (Streicherakademie Bozen) (Włochy)

Sergio Azzolini – fagot (Włochy)

Ai Ikeda – fagot (Japonia)

PROGRAM

Józef Haydn Koncert F-dur wg Hob. VIIh:4 na 2 fagoty i orkiestrę
Allegro-Andante-Finale. Presto

Jan Křtitel Vaňhal Koncert C-dur na fagot i orkiestrę
Allegro moderato – Andante molto – Rondeau. Allegro

Przerwa

Józef Haydn Koncert C-dur wg Hob XVIII:8 na fagot i orkiestrę
Moderato – Adagio – Finale. Allegro

Jan Křtitel Vaňhal Koncert F-dur na 2 fagoty i orkiestrę
Allegro moderato – Andante. Grazioso – Finale. Allegro

 

Sergio Azzolini (fagot) urodził się w Bolzano w 1967 roku. Naukę rozpoczął w rodzinnym mieście u Romano Santi, a następnie kontynuował naukę w Hanowerze (Niemcy) u Klausa Thunemanna. W tym czasie pracował już jako fagocista (głos solowy) w European Community Youth Orchestra. Sergio Azzolini jest laureatem konkursów: C.M. von Webera, „Praska Wiosna” i konkursu ARD, w którym również z powodzeniem uczestniczył z kwintetem Ma’a lot, z którym grał od dziesięciu lat.

Równolegle z karierą solową na współczesnym fagocie, Sergio Azzolini poświęcił się też wykonastwu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Jako barokowy fagocista i solista grał z Ensemble Baroque de Limoges, Concentus Musicus Wien, Sonatori de la Gioiosa Marca, L'Aura Soave Cremona, La Stravaganza Köln, Holland Baroque Society, Händel-Festspielorchester Halle i Accademia Bizantina. Od 2013 roku jednym z jego głównych zainteresowań jest praca z własną barokową orkiestrą L’Onda Armonica.

Przez pięć lat Azzolini był dyrektorem artystycznym Kammerakademie Potsdam. W tym czasie organizował wiele koncertów z muzyką od baroku po awangardę, a także cztery udane spektakle z operami Vivaldiego, Galuppiego, Grauna i Mozarta.

Sergio Azzolini jest bardzo cenionym na arenie międzynarodowej artystą, występującym w roli dyrygenta, solisty zespołów oraz orkiestr z naciskiem na muzykę z XVIII i XIX wieku. Spojrzenie na jego liczne produkcje CD ujawnia wyjątkową różnorodność stylów. Obecnie Sergio Azzolini pracuje nad nagraniem wszystkich koncertów Antonio Vivaldiego na fagot dla Opus111 / Naïve Records.
Od 1998 Sergio Azzolini jest profesorem fagotu i muzyki kameralnej w Hochschule für Musik Basel (Szwajcaria).

Ai Ikeda (fagot) urodziła się w Tokio i rozpoczęła naukę fagotu u Masanobu Chimury w wieku szesnastu lat. Uzyskała tytuł licencjata w Tokyo College for Music and Art w 1999 roku i kontynuowała naukę u prof. Sergio Azzoliniego w Bazylei oraz u prof. Franka Forsta w Weimarzec. Była członkiem akademii przy Munich Philharmonic Orchestra (w latach 2001-2003) oraz członkiem Orkiestry Symfonicznej w Göttingen i Bremie. Od 2005 związana jest z nurtem wykonawstwa historycznego. Występowała jako solistka i kameralistka na różnych festiwalach w Europie i Azji, nagrywając w tym czasie kilka płyt CD. Ai Ikeda zdobyła kilka nagród, takich jak pierwsza nagroda w Tokyo Debut Competition w 1999 r. i pierwsza nagroda na 21. Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych i Perkusyjnych w Japonii w 2004 r. Od wielu lat prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Japonii, Korei i Australii.

L'Accademia d'archi di Bolzano (Streicherakademie Bozen) została założona w 1987 roku przez Südtiroler Musikverein pod kierunkiemartystycznym Georga Eggera.

Orkiestra składa się głównie z muzyków z Południowego Tyrolu, którzy zdobyli rozległe doświadczenie kameralne i orkiestrowe w ważnych międzynarodowych zespołach i którzy przekazują owoce swojego doświadczenia młodszym artystom.

Streicherakademie na ogół gra bez dyrygenta. Pod kierownictwem Friedera Berniusa wielu członków Streicherakademie regularnie grało razem z Klassische Philharmonie Stuttgart, co w ciągu ostatnich kilku lat wpłynęło na podjęcie współpracy między tymi dwoma zespołami do wykonań utworów wymagających większego zespołu. Oprócz własnej serii koncertów, Streicherakademie jest regularnie zapraszana na ważne festiwale, takie jak Mozartwoche w Salzburgu, Gustav-Mahler-Wochen w Toblach i Engadiner Festwochen.

Soliści, którzy wystąpili z orkiestrą, to Sergio Azzolini, Juliane Banse, Eduard Brunner, Giuliano Carmignola, Mirjam Contzen, Ingeborg Danz, Christian Gerhaher, Dietrich Henschel, Heinz Holliger, Diethelm Jonas, Louis Lortie, Antonio Meneses, Sabine i Wolfgang Meyer, Thomas Quasthoff, Birgit Remmert, Sibylla Rubens, Andràs Schiff, Wen-Sinn Yang, Ruth Ziesak i Frank Peter Zimmermann.

Rozległy repertuar Streicherakademie rozciąga się od utworów Bacha, Händla i Zelenki przez kompozycje Schuberta / Mahlera i Mendelssohna aż do muzyki Brittena, Bartoka, Strawinsky'ego, Schönberga, Schnebla i Stuppnera. Do tej pory zespół nagrał kilka płyt CD z utworami C.Ph.E. Bacha, Boccheriniego, Mozarta, Rossiniego, Schönberga, Straussa i Stuppnera.

skrzypce

 • Georg Egger – koncertmistrz
 • Veronika Egger
 • Ulrike Cramer
 • Alice Dondio
 • Paolo Zordanazzo
 • Laura Franzoso
 • Martin Schmidt
 • Fabian Bertoncello

altówki

 • Gianni Maraldi
 • Lola Fernandez
 • Ester Carturan

wiolonczele

 • Anna Egger
 • Nathan Chizzali

kontrabas

 • Tobias Lampelzammer

oboje

 • Thomas Meraner
 • Michele Antonello

rogi

 • Nikolaus Walch
 • Sebastian Taddei