28.08.2019 L’Accademia d’archi di Bolzano

środa 28.08.2019 godz. 19.00 Dwór Artusa,

Długi Targ 43-44, Gdańsk

L'Accademia d'archi di Bolzano (Streicherakademie Bozen) (Włochy)

Sergio Azzolini – fagot (Włochy)

Ai Ikeda – fagot (Japonia)

PROGRAM

Józef Haydn Koncert F-dur wg Hob. VIIh:4 na 2 fagoty i orkiestrę
Allegro-Andante-Finale. Presto

Jan Křtitel Vaňhal Koncert C-dur na fagot i orkiestrę
Allegro moderato – Andante molto – Rondeau. Allegro

Przerwa

Józef Haydn Koncert C-dur wg Hob XVIII:8 na fagot i orkiestrę
Moderato – Adagio – Finale. Allegro

Jan Křtitel Vaňhal Koncert F-dur na 2 fagoty i orkiestrę
Allegro moderato – Andante. Grazioso – Finale. Allegro

 

Sergio Azzolini (fagot) urodził się w Bolzano w 1967 roku. Naukę rozpoczął w rodzinnym mieście u Romano Santi, a następnie kontynuował w Hanowerze u Klausa Thunemanna. W tym czasie pracował już jako fagocista (głos solowy) w European Community Youth Orchestra. Sergio Azzolini jest laureatem konkursów: C.M. von Webera, „Praska Wiosna” i konkursu ARD, w którym również z powodzeniem uczestniczył z kwintetem Ma’a lot, z którym występował dziesięć lat.

Równolegle z karierą solową na współczesnym fagocie, Sergio Azzolini poświęcił się też wykonastwu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Jako barokowy fagocista grał z Ensemble Baroque de Limoges, Concentus Musicus Wien, Sonatori de la Gioiosa Marca, L'Aura Soave Cremona, La Stravaganza Köln, Holland Baroque Society, Händel-Festspielorchester Halle i Accademia Bizantina. Od 2013 roku jednym z jego głównych zainteresowań jest praca z własną barokową orkiestrą L’Onda Armonica.

Przez pięć lat Azzolini był dyrektorem artystycznym Kammerakademie Potsdam. W tym czasie organizował wiele koncertów z muzyką od baroku po awangardę, a także cztery udane spektakle z operami Vivaldiego, Galuppiego, Grauna i Mozarta.

Sergio Azzolini jest bardzo cenionym muzykiem na arenie międzynarodowej. Występuje w roli dyrygenta, solisty oraz z orkiestrami, wykonując głównie muzykę XVIII i XIX wieku. Jego liczne produkcje płytowe prezentują różnorodną stylistykę. Obecnie artysta pracuje nad nagraniem wszystkich koncertów Antonio Vivaldiego na fagot dla wytwórni Opus 111 / Naïve Records. Od roku 1998 Sergio Azzolini jest profesorem fagotu i muzyki kameralnej w Hochschule für Musik Basel (Szwajcaria).

Ai Ikeda (fagot) urodziła się w Tokio i rozpoczęła naukę gry na fagocie u Masanobu Chimury w wieku szesnastu lat. Uzyskała tytuł licencjata w Tokyo College for Music and Art w 1999 roku i kontynuowała naukę u prof. Sergio Azzoliniego w Bazylei oraz u prof. Franka Forsta w Weimarzec. Była członkiem akademii przy Munich Philharmonic Orchestra (w latach 2001-2003) oraz członkiem Orkiestry Symfonicznej w Göttingen i Bremie. Od 2005 związana jest z nurtem wykonawstwa historycznego. Występowała jako solistka i kameralistka na różnych festiwalach w Europie i Azji, nagrywając w tym czasie kilka płyt CD. Ai Ikeda zdobyła kilka nagród, takich jak pierwsza nagroda w Tokyo Debut Competition w 1999 r. i pierwsza nagroda na 21. Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych i Perkusyjnych w Japonii w 2004 r. Od wielu lat prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Japonii, Korei i Australii.

L'Accademia d'archi di Bolzano (Streicherakademie Bozen) została założona w 1987 roku przez Südtiroler Musikverein i działa pod kierownictwem artystycznym Georga Eggera. Orkiestra składa się głównie z muzyków z Południowego Tyrolu, którzy zdobyli rozległe doświadczenie kameralne i orkiestrowe w ważnych międzynarodowych zespołach i przekazują je młodszym artystom.

Wielu członków zespołu występowało pod batutą Friedera Berniusa w składzie Klassische Philharmonie Stuttgart, co przełożyło się w ostatnich latach na podjęcie współpracy między tymi dwoma zespołami przy wykonaniach utworów wymagających większej obsady. Oprócz własnej serii koncertów, orkiestra Streicherakademie Bozen jest regularnie zapraszana na ważne festiwale, takie jak: Mozartwoche w Salzburgu, Gustav-Mahler-Wochen w Toblach i Engadiner Festwochen.

Z orkiestrą występowali znamienici artyści: Sergio Azzolini, Juliane Banse, Eduard Brunner, Giuliano Carmignola, Mirjam Contzen, Ingeborg Danz, Christian Gerhaher, Dietrich Henschel, Heinz Holliger, Diethelm Jonas, Louis Lortie, Antonio Meneses, Sabine i Wolfgang Meyer, Thomas Quasthoff, Birgit Remmert, Sibylla Rubens, Andràs Schiff, Wen-Sinn Yang, Ruth Ziesak i Frank Peter Zimmermann.

Rozległy repertuar zespołu obejmuje kompozycje baroku (Bach, Händel Zelenka), utwory epoki romantyzmu (Schubert, Mendelssohn), i literaturę współczesną (Britten, Bartok, Strawiński, Schönberg, Schnabel, Stuppner). Do tej pory zespół nagrał kilka płyt CD z utworami C.Ph.E. Bacha, Boccheriniego, Mozarta, Rossiniego, Schönberga, Straussa i Stuppnera.

skrzypce

 • Georg Egger – koncertmistrz
 • Veronika Egger
 • Ulrike Cramer
 • Alice Dondio
 • Paolo Zordanazzo
 • Laura Franzoso
 • Martin Schmidt
 • Fabian Bertoncello

altówki

 • Gianni Maraldi
 • Lola Fernandez
 • Ester Carturan

wiolonczele

 • Anna Egger
 • Nathan Chizzali

kontrabas

 • Tobias Lampelzammer

oboje

 • Thomas Meraner
 • Michele Antonello

rogi

 • Nikolaus Walch
 • Sebastian Taddei