29.08.2019 Goldberg Septett

Czwartek, 29.08.2019, godz. 19.00 Dwór Artusa

Długi Targ 43/44 Gdańsk

Goldberg Septett (Niemcy)

  • Magdalena Bogner – flet
  • Daniel Gatz – klarnet
  • Yu-Tung Shih – fagot
  • Carmen Steinmeier – harfa
  • Gabriel Adorjan – skrzypce
  • Kim Esther Roloff – altówka
  • Joan Bachs – wiolonczela

PROGRAM

Johann Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie BWV 988
w transkrypcji na septet Heriberta Breuera

Heribert Breuer w latach 1982-2010 był profesorem dyrygentury chóralnej i teorii muzyki na Universität der Künste w Berlinie. Powołał i kierował Berliner Bach Akademie, jest także uznanym kompozytorem i aranżerem utworów Bacha, Mozarta, a także kompozytorów epoki romantyzmu. Jego działalność, dość wcześnie dostrzeżona, uhonorowana została nagrodami w zakresie kompozycji (1973 Romstipendium Villa Massimo) i dyrygentury (1976 Bayerischer Staatspreis). Heribert Breuer studiował u Helmutha Rillinga, Hannsa Martina Schneidta, Ernsta Peppinga i Bernda Aloisa Zimmermanna w Heidelbergu, Berlinie i Kolonii. Już na początku kariery, którą rozpoczął w 1968 roku jako 23-latek w jednym z głównych kościołów Lubecki, pw. Św. Idziego, jego prace koncentrowały się na dyrygenturze chóralnej i kompozycji.
Jego artystyczna droga prowadziła przez Würzburg (w latach 1974-1979 dyrektor artystyczny Würzburger Bachtage) do Aachen, gdzie kierował Aachener Bachtage. Liczne trasy koncertowe w roli organisty i dyrygenta obejmowały wszystkie kraje Europy Zachodniej, USA i Amerykę Łacińską.

Goldberg Septett zespół powstały specjalnie na okoliczność koncertu z Wariacjami Goldbergowskimi na Festiwalu Goldbergowskim w Gdańsku, składa się z harfy i połączonych triów smyczkowego i dętego. Trio smyczkowe prowadzi Gabriel Adorján - koncertmistrz Komische Oper Berlin, Niemieckiej Orkiestry Kameralnej w Berlinie i Bawarskiej Filharmonii Kameralnej. Kim Esther Roloff (altówka) była członkiem Akademii przy Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, z którą nadal współpracuje, podobnie jak z Komische Oper Berlin. Od sezonu 2015/2016 jest altowiolistką (głos solowy) w Deutsches Kammerorchester Berlin. Jako ceniona kameralistka gości na festiwalach w Niemczech i za granicą. Joan Bach (wiolonczela) był także członkiem Akademii Deutsches Symphonie-Orchester Berlin i Orchesterakademie Berliner Philharmoniker. Studiował w Kwartecie Artemis i Kwartecie Alban Berg. Jest członkiem młodego Noga Quartet. Carmen Steinmeier (harfa) studiuje w Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ w klasie Marii Graf. Jest laureatką nagrody konkursu „Jugend musiziert”. Trio dęte wypełniają członkowie i solowi instrumentaliści Komische Oper Berlin: Magdalena Bogner (flet), Daniel Glatz (klarnet), a także Yu-Tung Shih (fagot). Transkrypcja Wariacji Goldbergowskich Heriberta Breuera w wykonaniu Goldberg Septett, ukazała się w 2018 na płycie nakładem Sony Classical.