5.11 La Capella Ducale & Musica Fiata

Czwartek 5.11, godz. 19:00

emisja on-line www.goldbergfestival.pl

Rejestracja nagrania w Christuskirche, Berlin-Oberschöneweide (Niemcy)

Musica Fiata / La Capella Ducale

Roland Wilson – dyrygent

La Capella Ducale     

 • Magdalena Podkościelna – sopran
 • David Erler – alt
 • Tobias Hunger – tenor
 • Wolf Matthias Friedrich – bas

Musica Fiata 

 • Anette Sichelschmidt, Irina Kisselova – skrzypce
 • Roland Wilson, Anna Schall – cynk
 • Uwe Ulbrich – viola
 • Patrick Sepec – wiolonczela
 • Monika Fischalek – dulzian
 • Michael Freimuth – chitarrone
 • Arno Schneider – organy, klawesyn, regał

 

Program

Heinrich Schütz (1585-1672) Vater Abraham (Ms. Danzig)
Kaspar Förster (1617-1673) Viri Israelite Dialogus de Juditha e Holoferne
Congregantes Philistei Dialogi Davidis

Musica Fiata

Zespół instrumentów historycznych, specjalizujący się w wykonywstwie muzyki XVI i XVII wieku. Dokładne badania źródłowe, dotyczące praktyk wykonawczych, instrumentów epoki i technik gry, prowadzone przez członków zespołu, pozwoliły na wykształcenie charakterystycznego stylu gry i rozpoznawalnego brzmienia grupy. Ze względu pełne zaangażowania i wirtuozerii prezentacje, zespół Musica Fiata był zapraszany na wiodące festiwale w Brugii, Pradze, Kopenhadze, Utrechcie, Barcelonie, ​​Wenecji, Rawennie, Izraelu, Ansbach, Grazu, Wrocławiu i Yorku. Oprócz wielu rejestracji dla radia i telewizji, Musica Fiata nagrała 30 płyt CD dla wytwórni Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, Pure Classics i CPO, z których kilka otrzymało międzynarodowe nagrody.

La Capella Ducale

La Capella Ducale została założona w 1992 roku przez Rolanda Wilsona, jako uzupełnienie zespołu Musica Fiata, w celu zapewnienia stylistycznej jedności podczas wykonań większych dzieł. Krytyka muzyczna od wielu lat z uznaniem przyjmuje występy zespołu zarówno w zakresie gry solistów jak i całej formacji. W komentarzach wielokrotnie podkreśla się jednorodne brzmienie zespołu. Sukces pierwszej płyty wydanej przez wytwórnię Sony z muzyką z Selva Morale Monteverdiego, zaowocował wieloma zaproszeniami na koncerty w całej Europie. Kolejne nagrania, w tym m.in. - The Feast of San Rocco - z muzyką Giovanniego Gabrielego, ugruntowały wysoką reputację zespołu. Jednym z głównych obszarów działalności grupy pozostaje włoska muzyka barokowa, zwłaszcza pochodząca z XVII wieku. W 2008 roku połączone formacje Musica Fiata i La Capella Ducale wykonały Nieszpory Monteverdiego na festiwalu w Schwetzingen, a później odbyły z tym programem tournée po półwyspie Iberyjskum w 2010 r. Krążek z Nieszporami Antonia Vivaldiego, wydany przez Deutsche Harmonia Mundi w 2009 roku, został doceniony przez International Record Review uzyskując takie opinie: „Wymarzona obsada wokalistów i światowej klasy orkiestra instrumentalna. To po prostu najbardziej udane nagranie chóralne Vivaldiego, jakie kiedykolwiek słyszałem.”

Drugim obszarem zainteresowań zespołu jest niemiecka muzyka kościelna sprzed czasów Bacha. Musica Fiata i La Capella Ducale odniosły wielki sukces prezentując płytę z utworami kantorów kościoła Św. Tomasza w Lipsku, poprzedzających na tym stanowisku działalność Bacha. Na nagraniu zaprezentowano m.in. Psalmy Dawida Johanna Hermanna Scheina i kantaty Johanna Schelle. Oprócz wcześniejszych CD z muzyką Heinricha Schütza, w 2010 roku Deutsche Harmonia Mundi wydała Symphoniae Sacrae I. Bogata dyskografia zespołu obejmuje m.in. płyty z muzyką Giovanniego Valentiniego, Dietricha Buxtehudego, Johanna Philippa Förtscha, Samuela Scheidta, Heinricha Ignaza Bibera, Giacomo Carissimiego, Johanna Pachelbela, Johanna Schmelzera, Orlanda di Lasso, Kaspara Förstera, Antonia Bertaliego, Michaela Praetoriusa,

Roland Wilson

Roland Wilson studiował grę na trąbce w Royal College of Music w Londynie. Zainteresowania muzyką XVI i XVII wieku skierowały go w stronę nauki gry na cynku, którą opanowywał jako autodydakta, uzupełniając studiami w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jako założyciel i dyrektor Musica Fiata występował na czołowych festiwalach w całej Europie i był częstym gościnnym członkiem w wilu renomowanych zespołach muzyki dawnej. Jego działalność muzyczna skupia się obecnie na pracy z Musica Fiata i La Capella Ducale, obejmując jednocześnie badania nad praktyką wykonawczą i nagraniami nieznanych wcześniej utworów. Jest kierownikiem artystycznym wielu płyt wydanych m.in. przez Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, CPO i Pure Classics. Doskonała znajomość muzyki XVII wieku umożliwiła mu z zachowaniem stylistycznych reguł rekonstrukcję wielu niekompletnych dzieł kompozytorów, takich jak Biber, Scheidt, Valentini, Buxtehude czy Gabrieli. Prowadzone przez niego występy cechuje wierność źródłom historycznym w połączeniu z artystyczną inspiracją. Roland Wilson zajmuje się także budową instrumentów, konstruując kopie historycznych cynków.