7.11 Arte dei Suonatori & Świątkiewicz

Sobota 7.11, godz. 19:00

Emisja on-line www.goldbergfestival.pl

Arte dei Suonatori

Marcin Świątkiewicz – klawesyn

Skład zespołu:

  • Aureliusz Goliński – skrzypce
  • Ewa Golińska – skrzypce
  • Natalia Reichert – altówka
  • Maciej Łukaszuk – wiolonczela
  • Anna Bator – kontrabas

Program

Johann Gottlieb Janitsch (1708-1762) - Koncert klawesynowy F-dur
Allegro ma non troppo, Adagio un poco Andante , Allegro

Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756) - Koncert klawesynowy d-moll DürG 16
Allegro, Largo, Allegro di molto

Arte dei Suonatori

Arte dei Suonatori jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalnym polskim zespołem wykonującym muzykę dawnych epok w sposób historycznie poinformowany. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane.

Arte dei Suonatori w swej ponad 25-letniej historii zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha, Channel Classics) 17 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award („Recording of the Year: Concerto” za Koncerty skrzypcowe „La Stravaganza” Vivaldiego, 2003), Diapason d’Or (Koncerty klawesynowe Johanna Gottfrieda Müthela), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Répertoire, Classics Today, Classic CD, CD des Monats magazynu „TOCCATA-Alte Musik aktuell” (wielokrotnie), Monthly Choice oraz Editor’s Choice „BBC Music Magazine” (wielokrotnie), nagrody „Classic FM Magazine”, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD za 12 Concerti grossi op. 6 Händla), Télérama ffff.

Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Marcin Świątkiewicz

Marcin Świątkiewicz gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach; szczególną pasją darzy improwizacje. Jako solista, dyrygent i kameralista regularnie współpracuje z czołówką orkiestr i zespołów, w tym z Brecon Baroque, Arte dei Suonatori, Capellą Cracoviensis i Aukso biorąc udział w realizowanych przez nie nagraniach (wytwórnie CPO, BIS, Channel Classics, Accent, Alpha, Decca, Linn Records, DUX oraz stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie). W 2015 roku, wraz z Arte dei Suonatori, nagrał solowy album z koncertami klawesynowymi JG Müthela, nagrodzony Diapason d'Or, a dwa lata później wielokrotnie wyróżnianą solową płytę Cromatica. Za Sonaty Różańcowe Bibera, zarejestrowane wspólnie z Rachel Podger, Davidem Millerem i Jonathanem Mansonem otrzymał Gramophone Award, a wydane przez Channel Classics w 2018 roku Koncerty Klawesynowe JS Bacha spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. W 2020 ukazało się nagranie Wariacji Goldbergowskich dla Rubicon Classics. W 2016 roku został nagrodzony Paszportem Polityki. Artysta wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach. Szczególną uwagę poświęca nauczaniu gry solowej oraz kursom improwizacji w oparciu o metodę partimento. www.marcinswiatkiewicz.com

Uczestnicy koncertu będą proszeni o przyniesienie wypełnionego oświadczenia o stanie zdrowia