Partnerzy medialni:

 Piątek 14.09.2012 godz.19.30 Kościół św. Trójcy 

 Bilety 40 zł N, 20 zł U.

Andreas Staier – klawesyn

  • Johann Sebastain Bach Wariacje Goldbergowskie BWV 988

Niewątpliwie jeden z najwybitniejszych klawesynistów na świecie. Mistrz historycznego fortepianu. Swoją solową karierę rozpoczął w 1986 roku, od tego czasu wywierając swoim kunsztem muzycznym istotny wpływ na interpretacje repertuaru baroku, klasycyzmu i romantyzmu.
Urodził się w Göttingen w 1955 roku. Grę na współczesnym fortepianie i klawesynie studiował w Hanowerze i Amsterdamie. Przez trzy lata grywał i koncertował jako klawesynista w zespole Musica Antiqua Kóln. Jako solista, Andreas występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Grał z towarzyszeniem takich orkiestr jak Concerto Köln, Freiburger Barockorchester, Akademie für alte Musik Berlin i Orchestre des Champs -Elysées Paris. Zapraszany na festiwale, koncertował podczas takich wydarzeń jak Festival de La Roque, d’Anthéron, Festival de Saintes, Festival de Montreux, Edinburgh International Festival, Styriarte Graz, Schubertiade Schwarzenberg, Schlweswig-Holstein Musik Festival, Bach-Fest Leipzig, Bachtage Berlin, Bachwoche Ansbach czy Kissinger Sommer. Andreas grał także w najbardziej znanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Japonii, m.in. w wiedeńskiej Konzerthaus, berlińskiej Filharmonii oraz Konzerthaus, Filharmonii Kolońskiej, lipskiej sali Gewandhausu, frankfurckiej Alte Oper, Tonhalle w Düsseldorfie, Wigmore Hall oraz Royal Festival Hall w Londynie, De Singel w Antwerpii, Concertgebouw w Amsterdamie, Palais des Beaux Arts w Brukseli,  Tonhalle w Zurychu, Cité de la Musique, Théâtre des Bouffes du Nord, Ircam oraz Théâtre des Champs Elysées w Paryżu,  Teatro della Pergola we Florencji,  Sala Filarmonica w Rzymie,  Toppan Hall i Suntory Hall w Tokio oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku.
 Andreas Staier występował z międzynarodowej sławy artystami takimi jak Anne Sophie von Otter, Pedro Memelsdorff i Aleksiej Liubimow, zaś jego bliska trwająca ponad 20 lat współpraca z tenorem Christophem Prégardienem zaowocowała nagraniami niemieckich Lieder Schuberta, Schumanna, Mendelssohna, Beethovena, Lachnera i Brahmsa. Utworzył też popularne trio ze skrzypkiem Danielem Sepec i wiolonczelistą Roel Dieltiens.
 W 2001 roku, Steier zagrał prawykonanie „Contra-Sonata”, utworu na fortepian historyczny francuskiego kompozytora Brice’a Pauseta. Artysta nagrał także tę kompozycję na płycie wytwórni AEON. Światowa premiera „Contra-Concerto” miała zaś miejsce we wrześniu 2011 i została zagrana z orkiestrą Freiburger Barockorchester.
 Obszerna dyskografia artysty obejmuje płyty nagradzane najważniejszymi wyróżnieniami fonograficznymi przez krytykę międzynarodową, nagrane dla takich wytwórni, jak BMG, Teldec Classics (z którą artysta zawarł siedmioletni wyłączny kontrakt) oraz Harmonia Mundi, z którą współpracuje od 2003 roku. Andreas wydał także album z Wariacjami Goldbergowskimi, a w 2012 r. ukażą się Wariacje Diabelliego.