Partnerzy medialni:

Les Traversées Baroques 

w składzie:

  • Judith Pacquier, kornet
  • Etienne Meyer, tenor
  • Cécile Van Wetter, sopran
  • Risa Seda, kornet
  • Mickaël Parisot klawesyn, pozytyw

Niedziela 16.09.2012 godz. 17.00

Kościół św. Trójcy

Bilety 30 zł N, 10 zł U.

 Transmisja na antenie PR 2 Polskiego Radia

Program koncertu

Zefiro Torna
Prolog
Francesco Cavalli (1602-1676)

Che sperati o cor mio
Giovanni Felice Sances (1600-1679)

Amor l’e ver, nol Niego
Tarquinio Merula (1594-1665)


La Viena

Salamone Rossi (1570-1630)

Hic est vere martyr
Giuseppe Scarani (+1642)

Capriccio cromatico
Tarquinio Merula

Vulnerasti cor meum
Giovanni Felice Sances


Iste confessor
Francesco Cavalli

Folias
Andrea Falconieri (1585-1656)

Exultemus
Giovanni Legrenzi (1626-1690)

Et resurrexit
Claudio Monteverdi (1567-1643)


Ciagogna
Philippus Van Wichel (1610-1675)

Lamento della Ninfa
Claudio Monteverdi

Zefiro torna
Claudio MonteverdiGrupa muzyczna Les Traversées Baroques została założona w Burgundii w 2008 roku przez jej dwoje obecnych dyrektorów artystycznych, Étienne’a Meyera i Judith Pacquier, którzy od początku istnienia zespołu kładli nacisk na odkrywanie i współpracę muzyków. Założenie to, któremu dali wyraz swoim udziałem w programach “Les Chemins du Baroque dans le Nouveau Monde” (Barokowe Ścieżki w Nowym Świecie), miało być realizowane podczas regularnych sesji szkoleniowych organizowanych w Pradze. To właśnie wówczas, poprzez kontakty z młodymi muzykami i muzykologami starającymi się przełamać izolację Czech w dziedzinie muzyki dawnej oraz zbyt długo pozostającej w niepamięci muzycznej przeszłości epoki baroku tego regionu, uświadomili sobie potrzebę stworzenia zespołu artystycznego, poświęcającego się przede wszystkim wykonywaniu siedemnastowiecznego repertuaru Europy Środkowej i Wschodniej.

Tak powstały pierwsze programy Les Traversées Baroques, wnoszące świeży powiew do prac w muzycznych archiwach Zamku Kromĕříž, ze zbiorów których muzycy zdecydowanie zbyt często wybierali jedynie dzieła znanych już i uznanych kompozytorów, takich jak np. Biber. Tymczasem spoczywało tu mnóstwo pięknych utworów autorstwa wielu środkowoeuropejskich mistrzów. To właśnie tam Meyer i Pacquier odkryli żywy ślad przemożnego włoskiego oddziaływania na estetykę muzyczną tego okresu, który – jak tego dowodzą obecne zapisy – zaprowadził ich do Polski.

Étienne Meyer i Judith Pacquier poświęcili się autentycznej misji, bardzo wiele wnoszącej do wiedzy o muzyce epoki baroku. Postanowili zapewnić jej trwałe korzenie w Burgundii, w Dijon, gdzie zespół artystyczny organizuje regularne sesje szkoleniowe i tworzy nowe programy. Przypominają one o chlubnej historii potężnego Księstwa Burgundii, którego wpływ rozciągał się w późnych wiekach średnich na całą Europę.

W ostatnich czasach wpływ ten uwypukla się w intensywnym programie współpracy kulturalnej, umożliwiającym Les Traversées Baroques łączenie talentów wokalnych z instrumentalnymi – wirtuozów w swoich dziedzinach – pochodzących z Francji, Czech i Polski.

Owo nowe zjawisko na scenie muzyki dawnej ucieleśnia federacyjny i innowacyjny projekt na miarę europejskiej przestrzeni dwudziestego pierwszego wieku. Projekt, który sprawi, że muzycy, oprócz występów w ramach partnerstw wypracowanych z L’Opéra-Dijon oraz Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Sarrebourg, będą gościć regularnie w Czechach i Polsce.

Zespół Les Traversées Baroków otrzymuje wsparcie z regionu Burgundii, Miasta Dijon, francuskiego ministerstwa kultury oraz fundacji BNP-Paribas.