7.09. sobota, godz. 16.00
Carillon Ratusza Głównego Miasta 
Długi Targ
Wstęp wolny

Monika Kaźmierczak – carillon

port_kombinowane-1Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonistką. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki, ukończone stopniem magisterskim. Podczas studiów otrzymywała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii, co zaowocowało zostaniem jedną z miejskich carillonistek w 2001 roku. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie.

W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012).

Obecnie jest asystentką Gerta Oldenbeuvinga na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Program koncertu na Festiwal Goldbergowski

Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756)

4 Polonezy ze zbioru “24 Polonezy we wszystkich tonacjach” (opr. M. Kaźmierczak)

 Petrus de Drusina (Piotr Drusiński,15??-1611)

Resonet in laudibus (opr. M. Kaźmierczak)

 Anonim (ca. 1619)

Suita tańców z Tabulatury Oliwskiej (opr. F. Stanisz)

 Paul Siefert (1586-1666)

Fantasia a 3 (opr. M. Kaźmierczak)

 Anonim (1st half 17th cent.)

Suita tańców polskich (Balletto Polacho) z Gdańskiej Tabulatury Lutniowej (opr. M. Kaźmierczak)

Jan Sebastian Bach

Wariacje Goldbergowskie BWV 988 (wybór, opr. G. Bodden)