13.09. piątek godz. 19.30
Kościół św. Trójcy

Musica Antiqua Latina (Rzym)
w składzie:
Giordano Antonelli – basso di violino
Andrea Lattarulo – viola da gamba
Giancarlo De Frenza– violone
Andrea Buccarella – klawesyn

Program:  Autorski projekt  ”Ciemna strona Wariacji Goldbergowskich”

Ciemna strona Wariacji Goldbergowskich jest wersją słynnej Arii z wariacjami J. S. Bacha (BWV 988), zaproponowaną przez włoskich muzyków z Musica Antiqua Latina. Ta metamorfoza podkreśla nocny i senny charakter utworu, który miał być lekiem na  bezsenność hrabiego von Keyserlingk. Bass-violin, Viola da Gamba,  Violone i Cembalo współbrzmią w dolnym rejestrze pozwalając wybrzmieć okazałej polifonii tego arcydzieła. Passepied, Gavotte, Uwertura Francuska, Toccata, Sarabanda i inne tańce wyróżniają się jako typowe dla baroku formy retoryczne zawarte w Wariacjach. Musica Antiqua Latina pokazuje  zróżnicowaną kombinację każdej wariacji, w ten sposób ubarwiając historyczny wymiar całego cyklu. Dzięki basowemu brzmieniu uwaga słuchacza przywiązana mentalnie do tradycji utworu skupia się na jego wewnętrznej ciszy i duchowej harmonii, która jest znakiem „wieczystej sztuki” u Bacha.

4MUSICA ANTIQUA LATINA DI ROMA

Skład zespołu stanowią znakomici muzycy koncertujący z najlepszymi barokowymi orkiestrami świata, w tym z Il Giardino Armonico czy Orchestra of the Age of Enlightment. Nagrywając w różnych składach zrealizowali ponad sto płyt, z których wiele otrzymało najwyższe fonograficzne wyróżnienia.

Giordano Antonelli – dyrektor artystyczny Musica Antiqua Latina, jest uczniem Ivana Monighettiego, a także absolwentem studiów podyplomowych u Christophe Coin’a.  Od 1994 Antonelli regularnie koncertuje na wielu europejskich festiwalach. Wystepuje jako solista  i koncertmistrz z Barokową Orkiestrą w Sevilli, a także z Ciudad Orquesta de Grenada, Théatre Royale La Monnaie w Brukseli, Baroque Orchestra of Granada, I Orchester Kammer di Fiati Parma, Praga Mozart Orkiestra, il Giardino Armonico. Współpracował z cenionymi dyrygentami takimi jak Christopher Hogwood, Philippe Herreweghe, Fabio Biondi , Giovanni Antonini czy Giovanni Acciai . W latach 1998 – 2003 był solistą grupy wiolonczel w Ciudad Orquesta de Grenada w Hiszpani. Gra na Violoncello Piccolo, zbudowanej przez A. P. Landolfiego w Mediolanie w roku 1760.

Przedsięwzięcia muzyczne zespolu Musica Antiqua Latina realizowane są w nawiązaniu do miejsc i zdarzeń, przyczyniających się do ich powstania.  Cennym świadectwem pracy grupy Musica Antiqua Latina jest film paradokumentalny Christina of Sweden – Musical Treasures (2005), poświęcony mecenatowi władczyni szwedzkiej żyjącej w Rzymie, wspierającej ówczesnych muzyków jak i literatów.