14.09. sobota, godz. 19.30

Kościół św. Trójcy

Avi Avital  mandolina
Shalev Ad-El  klawesyn

VBtbrYrvSZF6aqPti7MDkNSma7720GRlBtQ6KiiwkAo,6-EWNZ7ww3oQac5q1yUHb8PW9DcPLEDErf8-CXpuXosAvi Avital, izraelski mandolinista urodził się w 1978 w Beer Szewie, studiował na jerozolimskiej Akademii Muzycznej, a specjalizował się w mandolinie w Conservatorio Cesare Pollini we włoskiej Padwie. Uznany jest za jednego z najlepszych wirtuozów tego instrumentu, a potwierdzeniem jego kunsztu jest entuzjastyczna krytyka  po występach w tak renomowanych salach koncertowych jak Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Yorku, Filharmoniii Berlińskiej, Centrum Muzycznym w Lucernie, czy Wigmore Hall w Londynie.

Avi Avital występował jako solista z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, I Pomeriggi Musicali di Milano, San Francisco Chamber Orchestra  i  Filharmonikami Berlińskimi pod batutą m.in. Mścisława Rostropovicza i Sir Simon’a Rattle’a. Artysta nagrywa dla Deutsche Gramophon.  Jest pierwszym mandolinistą, który otrzymał nowminację do nagrody Grammy w kategorii “Best Instrumental Soloist” za nagranie Koncertów na mandolinę Avner Dormana z  Andrew Cyr i Metropolis Ensemble. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym niemieckiej ECHO Prize za płytę z David Orlowsky Trio. Avi Avital porusza się swobodnie w różnej stylistyce, wykonując zarówno muzykę barokową, klezmerską, jak też najnowsze kompozycje klasyczne przeznaczone na mandolinę.

iqS2D_cHYy5DT0ES8T6iymlzVLqa20bJXSK7WcflNnUShalev Ad-El, (1968) izraelski klawesynista i dyrygent, absolwent Royal Conservatory of The Hague. Jest laureatem pierwszej nagrody Francois Shapira Competition w 1987 roku.

W 1992 roku wraz z innymi muzykami założył zespół Oslo Baroque Soloists, z którym koncertował  na festiwalach w Pradze, Mecklenburgu,  Bruggi, Münster, Dijon, ponadto w lipskim Gewandhausie i podczas Israel Festival Händel-Festspiele w Halle.Od 1997 roku jest gościnnym dyrygentem orkiestry filharmonicznej w Halle. Reguarlnie występuje także z belgijskim zespołem Il Gardellino, szwajcarskim Dorian Consort, a także z izraelską Accademia Daniel.

Shalev Ad-El dokonał licznych nagrań radiowych i  telewizyjnych. Płyty z jego udziałem ukazały się w ponad czterdziestu firmach fonograficznych, wśród których znalazły się Chandos (UK), Denon (Japonia), Accent, Eufoda i Klara (Belgia), Unacorda (Hiszpanian), Stradivarius (Włochy), CPO, RAM, Ambitus i HR (Niemcy), Koch International (USA).

PROGRAM

Domenico Scarlatti (1685-1757)

Sonata na mandolinę i basso continuo d-moll K 90

Grave | Allegro | 12/8 | Allegro

Roberto Valentini (c.1680-c.1735)

Sonata na mandolinę i basso continuo  A-dur

Adagio | Allegro | Adagio Amorosa | Allegro

Ludwig  Van Beethoven (1770-1827)

Sonatina na mandolinę i klawesyn c-moll WoO 43/1

Domenico Scarlatti (1685-1757)

Sonata na mandolinę i basso continuo G-dur K 91

Grave | Allegro | Andante | Allegro

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Ciaccona z Partity nr 2 na skrzypce solo

Antonio Vivaldi (1678-1741)

Sonata na mandolinę i basso continuo C-dur F. XVI

Allegro non molto | Larghetto | Allegro