sobota 6.09. godz. 19.00

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (żółty budynek), ul. Łąkowa 1/2

Andreas Scholl – kontratenor, Tamar Halperin – fortepian

schollprogram

Andreas Scholl

Scholl_2010_02Urodzony w Niemczech kontratenor swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, kiedy to wstąpił w szeregi Kiedricher Chorbuben, miejscowego chóru chłopięcego o przeszło 600-letniej tradycji. Studiował w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei pod kierunkiem Richarda Levitt i René Jacobs.

Andreas Scholl regularnie występuje na największych na świecie salach koncertowych i festiwalach muzycznych. Na uwagę zasługują tu role m.in.: tytułowa rola w Juliuszu Cezarze J.F.Haendla na deskach Royal Danish Opera, Opéra de Lausanne, Théâtre des Champs-Elysées, czy na Salzburg Festival (na Salburg Festival w 2012 partnerowała mu Cecilia Bartoli); rola Bertarido w operze Rodelinda J.F.Haendla na Glyndebourne Festival Opera i na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie wystąpił u boku Renée Fleming, czy kreacja Arsace w operze Partenope Haendla na deskach Royal Danish Opera.

Ma na swoim koncie liczne wykonania koncertowe oper, gdzie współpracował z takimi zespołami, jak: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, The Cleveland Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Boston Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Dresdner Philharmonie, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Münchner Philharmoniker, The English Concert, czy BBC Symphony Orchestra, z którą wykonał słynny koncert Last Night of the Proms, stając się zarazem pierwszym w historii kontratenorem, zaproszonym na tę prestiżową imprezę.

Plany artysty na przyszły sezon to przede wszystkim koncerty z ariami J.F.Haendla w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu z Orchestre de Chambre de Paris pod batutą Sir Rogera Norringtona; Stabat Mater G.B.Pergolesiego z orkiestrą Academy of Ancient Music, z którą wystąpi w Brukseli, Birmingham i Londynie; występy w Seulu i w Tokyo; tournée po Australii, podczas którego, wspólnie z Australian Chamber Orchestra wykona dzieła Vivaldiego i Arvo Pärta.

Kontratenor ma na swoim koncie liczne nagrania solowe. Ostatnia wydana płyta to Wanderer, nagranie pieśni niemieckich, z pianistką Tamar Halperin. Nagrał też Kantaty Bacha z orkiestrą kameralną Kammerorchester Basel, O Solitude – nagranie pieśni Purcella, nagrane z orkiestrą Accademia Bizantina, płyta ta otrzymała prestiżową nagrodę BBC Music Magazine, Arias for Senesino, za którą otrzymał nagrodę Classical Singer of the Year, Heroes – arie Haendla, Mozarta, Hassego i Glucka, A Musical Banquet Roberta Dowlanda, Motety A. Vivaldiego z Australian Brandenburg Orchestra, Wayfaring Stranger , zbiór angielskich i amerykańskich pieśni ludowych, nagranych z Orpheus Chamber Orchestra, Arcadia – kolekcja wcześniej niepublikowanych kantat włoskich kompozytorów, Crystal Tears, pieśni Johna Dowlanda, Songs of Myself, pieśni Oswalda von Wolkensteina.
Andreas Scholl uczestniczył w nagraniach wielkich dzieł oratoryjnych i operowych: Solomon i Saul  Haendla, Stabat Mater Vivaldiego, oratorium włoskiego kompozytora, Antonio Caldary, Maddalena ai piedi di Cristo; Il duello amoroso, wybór włoskich kantat Haendla.
Artysta uczestniczył w nagraniach oper Haendla na nośnik DVD Juliusz Cezar, Rodelinda, Partenope.

W 1999 roku został laureatem prestiżowej nagrody ECHO Awards i wyróżnienia l’Union de la Presse Musicale Belge. W 2002 roku jego nagranie A Musicall Banquet otrzymało nagrodę Edison Award w kategorii Muzyka Średniowiecza/Renesansu. W 2005 roku otrzymał drugą w swojej karierze nagrodę ECHO Awards za nagranie audio-booka z baśniami Hansa Christiana Andrsena: Nowe Szaty Króla i Słowik.

Tamar Halperin

Tamar web headshot-1Urodziła się w Izraelu. Ukończyła Uniwersytet w Tel Avivie, kontynuowała studia na Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei i Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie w 2009 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych. Specjalizuje się głównie w muzyce barokowej, ale chętnie wykonuje również muzykę późniejszą i współczesną. Sama komponowała, aranżowała i wykonywała muzykę jazzową, elektroniczną i popularną. Współpracuje z jazzowym pianistą, Michaelem Wollny, z którym nagrała album Wunderkammer, w 2010 roku płyta otrzymała nagrodę ECHO za najlepszy album pianistyczny.

Jako solistka i kameralistka występowała w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Japonii, Korei, Australii i w całej Europie na tak prestiżowych scenach jak: Carnegie Hall, Alic Tully Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Musashino Hall w Tokyo, Recital Hall w Sydney.

Regularnie współpracuje z największymi muzykami i z zespołami, m.in: Andreasem Schollem, z którym nagrała płytę Wanderer, Michaelem Wollny, The New York Philharmonic Orchestra, czy London-Based Serafin Camerata Orchestra.

Tamar Halperin jest laureatką nagrody specjalnej na Konkursie Van Vlaanderen Musica Antiqua w Bruggi (2004), nagrody The Presser (2005), wyróżnienia, The REC (2006) i nagrody The Eisen-Picard (2006 i 2007).