czwartek 11.09. godz. 19.30
Kościół Św. Trójcy

Bolette Roed – flety
Poul Høxbro – tamburyn & flety (Dania)

W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów francuskiego barok ze zbioru braci Basts (Dania 1763-64). Usłyszeć będzie można m.in. kompozycje:

11program

Bolette Roed

W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze. Od tego czasu jej kariera obfituje w liczne festiwale i koncerty na niemal wszystkich ważniejszych scenach Europy i Ameryki Północnej. Bollette Roed studiowała też w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Lyonie, ukończyła również studia medyczne na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Krótko po swoim debiucie została artystą-rezydentem Radia Duńskiego, a także została stypendystką duńskiej fundacji Jacob Gade. W 2011 roku została nominowana do nagrody Skandynawskiej Rady Muzycznej, a w 2014 otrzymała prestiżową nagrodę Duńskich Krytyków Muzycznych.

Bolette jest niezwykle wszechstronną artystką. Jej repertuar obejmuje nie tylko muzykę klasyczną od średniowiecza do muzyki XXI wieku, lecz również jazz i folkową muzykę świata. Specjalnie dla niej napisanych zostało wiele awangardowych dzieł.
Jako solistka występowała z orkiestrą Arte dei Suonatori, Concerto Copenhagen, Narodową Duńską Orkiestrą Kameralną, Narodową Duńską Orkiestrą Symfoniczną i Duńską Królewską Orkiestrą Symfoniczną. Bardzo dużo występuje również z założonymi przez siebie zespołami, Alpha  i Gáman Trio

Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, m.in :  Royal Recorder Concertos z Arte de Suoanatori, Early&Late z Gáman Trio, Alpha, Through the Looking Glass i Alpha World nagrane z jej zespołem Alpha, A Joker’s Tale z zespołem Paradox i Koncerty klawesynowe J.S. Bacha, nagrane z Concerto Copenhagen. W planach jest nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha z zespołem Alpha.

Bolette jest założycielką Duńskiego Festiwalu Muzyki Barokowej, festiwalu Midsommerbarok we Frederiskberg. Od 2009 roku prowadzi klasę fletu prostego w macierzystej uczelni.

Poul Hoxbro

Jest prawdziwym pionierem w dziedzinie muzyki. Przez krytykę nazywany “wielkim człowiekiem małych instrumentów”. Artysta podjął się niezwykłej próby odtworzenia sztuki grania jednocześnie na dwóch historycznych instrumentach; średniowiecznej piszczałki jednoręcznej i taborze.

phny

Z powodzeniem występował w wielu miejscach świata, zawsze zadziwiając publiczność niezwykłym kunsztem wirtuozerii, muzykalnością, zachwycał przekraczaniem granic z tego, co można oczekiwać od tych “małych instrumentów”,  w skład których wchodzą wszystkie rodzaje historycznych fletów i dawnych instrumentów perkusyjnych.

Jego przedstawienia odbywały się zarówno w miejscach historycznych, jak i na współczesnych muzycznych i teatralnych scenach, m.in w Royal Opera House w Kopenhadze.

W 2013 roku został wybrany, jako jeden z ośmiu flecistów z całego świata do wzięcia udziału w projekcie Magiczne flety na Rudolstadt Folk and World Music Festival w Niemczech.

Poul Hoxbro jest również niezwykle cenionym gawędziarzem. Zbierał bardzo pochlebne recenzje swoich przedstawień (odbywających się w języku duńskim, szwedzkim angielskim, czy niemieckim), podczas których wprowadzał publiczność w magiczny świat mitów i legend.

Jego niezwykłe umiejętności i wiedza doprowadziły do licznych zaproszeń na koncerty, wykłady i kursy w USA, Australii, Chinach i w całej Europie