piątek 12.09. godz. 19.30
Kościół Św. Trójcy
Georgian Sinfonietta Tblisi (Gruzja)

Salome Jicia-sopran, Ingrida Gápová-sopran

dyr. Paweł Kotla

Program:
Johann Sebastian Bach – Kantata “Ich habe genung” BWV 82a

Johann Sebastian Bach – Kantata “Non sa che sia dolore” BWV 209

PRZERWA

Johann Jeremias du Grain (zm. 1756 Gdańsk) – Kantata “Herr nun laesest”

Johann Daniel Pucklitz (1705-1774 Gdańsk)- Kantata “Freu dich Dantzig”

Johann Sebastian Bach – Suita orkiestrowa nr 2 BWV 1067

MC EMB

Tbilisi State Chamber Orchestra
Georgian Sinfonietta
Georgian_Sinfonietta_as_Baroque_OrchestraZałożona w 2008 roku, Tbilisi State Chamber Orchestra – Georgian Sinfonietta od początku swojej działalności za cel powzięła sobie promowanie gruzińskiej muzyki klasycznej na świecie i zwiększenie zainteresowania muzyką poważną na rodzimym gruncie, występując w różnych regionach Gruzji.

Orkiestra Georgian Sinfonietta występowała w tak znamienitych miejscach, jak Konzerthaus Berlin, Concertgebouw Amsterdam i regularnie zapraszana jest na liczne festiwale, takie jak: Tbilisi Wind Festival, Tbilisi Chamber Music Festival, Young Euro Classic, czy Opernfestival Gut Immling

W 2012 roku zespół zakupił instrumenty historyczne, dzięki temu rozpoczęła się jego przygoda z muzyką dawną, którą od tamtego roku z powodzeniem wykonuje.

Orkiestra współpracowała z takimi muzykami, jak: Liza Batiashvili, Pavel Vernikov, Julian Rachlin, Christoph Mayer, Natalia Gutman, Elisso Virsaladze, Francois Leleux, Eduard Bruner, Sergio Azzlolini, Lev Markiz, czy Andreas Mustinen.

Salome Jicia

salomeUkończyła Konserwatorium w Tbilisi w klasie fortepianu prof. Manana Doijashvili i śpiewu solowego prof. Gocha Bejuashvili. Kontynuowała studia w zakresie gry na fortepianie i śpiewu na uczelniach w Montepulciano i w Rzymie.

Do największych osiągnięć artystki należą: Grand-Prix na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Turcji w 2012 roku, Grand-Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Armenii w 2012 roku, pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Lado Ataneli w Gruzji w 2012 roku, w 2014 roku otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.  Francisco Vinas w Barcelonie.

Artystka prowadzi bogate życie koncertowe, dając recitale w całej Europie. Do najważniejszych z nich należą koncerty w Poczdamie i w Berlinie, liczne solowe recitale w Konserwatorium w Tbilisi. Rok 2011 przyniósł jej liczne występy na scenie Opery w Tbilisi, w tym samym roku wystąpiła na dwóch prestiżowych festiwalach w Gruzji: Międzynarodowym Festiwalu Nocna Serenara i VII Festiwalu Muzyki Kameralnej w Tbilisi. W 2012 roku wystąpiła na solowym koncercie w Konserwatorium w Tbilisi, w tym samym miejscu wzięła udział w koncercie z okazji 85. rocznicy urodzin Nodara Andguladze. W tym samym roku wystąpiła na VII Międzynarodowym Festiwalu Od Wielkanocy do Wniebowzięcia w Gruzji. W 2013 roku wcieliła się w rolę Rosiny w operze W.A.Mozarta Udana naiwność. Opera wystawiana była na scenach w Como, w Cremonie i w Padwie.

Paweł Kotla – Dyrygent

Uczył się w klasie skrzypiec Małgorzaty Młyńczak-Spychały w Liceum Muzycznym w Poznaniu. Dyrygenturę symfoniczno-operową studiował pod kierunkiem Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej pod kierunkiem Edwarda Higginbottoma oraz Andrew Parrotta na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oksfordzie, uzyskując tytuł Master of Studies. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach muzycznych w Wiedniu, Siennie, Innsbrucku i Bressanone, a także u Jormy Panuli.

W latach 1993-94 pracował jako dyrygent-asystent w Chetham’s School of Music w Manchesterze. Od 1996 do 1998 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Oxford Symphonic Orchestra i Oxford University Philharmonia. W latach 1997-98 pracował jako dyrygent-asystent przy Guildhall School of Music and Drama w Londynie, współpracując ściśle z Wydziałem Studiów Operowych. Od 1998 przez pięć lat pracował regularnie jako dyrygent-asystent z Simonem Rattle. W latach 1999-2001 prowadził Bromsgrove String Orchestra, w latach 2001-2004 był dyrektorem artystycznym Stevenage Symphony Orchestra, w latach 2004-2005 – London Hounslow Youth Orchestra, od 2001 do 2006 – Harpenden Choral Society.

W sezonie artystycznym 2005/2006 sprawował obowiązki dyrektora artystycznego Płockiej Orkiestry Symfoniczneji Redhill Sinfonia, w sezonie 2006/2007 dyrektora artystycznego Leicester Symphony Orchestra. Od 2008 współpracuje jako dyrygent z London Symphony Orchestra.

Jest także dyrektorem artystycznym jednego z największych polskich programów kulturalnych 2011 roku – I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Ponadto Paweł Kotla stał za pulpitem takich orkiestr, jak  Birmingham Contemporary Music Group, London Mozart Players, Filharmonia im. Dymitra Szostakowicza w St. Petersburgu, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, King’s Chamber Orchestra, Wimbledon Symphony Orchestra, Nottingham Philharmonic, Volante Strings, Essex Youth Orchestra, City of Rochester Symphony Orchestra, City of Peterborough Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo.

Koncertował również z polskimi orkiestrami filharmonicznymi (m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie), Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, współpracował z Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną. W 2008 wystąpił z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) na koncercie otwierającym uroczystości obchodów 50-lecia Parlamentu Europejskiego.

Artysta poza Polską i Wielką Brytanią koncertował w Niemczech, Czechach, Austrii, Szwecji, Rosji i Brazylii. W grudniu 1999 zadebiutował w radiu i telewizji współdyrygując światową premierą About Time Marka-Anthony’ego Turnage’a podczas Koncertu Milenijnego transmitowanego przez BBC TV 2 i BBC Radio 3 z katedry w Ely w Wielkiej Brytanii.

W 2004 otrzymał Medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 roku wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z London Symphony Orchestra w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa.