Idea

Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą.

Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentariuma także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocowała wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Wiele z nich zostało utrwalonych przez orkiestrę Goldberg Baroque Ensemble w ramach serii płytowej "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska" (DUX, SARTON). Zapraszani na Festiwal Goldbergowski artyści i zespoły włączają do swoich programów kompozycje autorów związanych z Gdańskiem, co przyczynia się do promocji miasta i jego bogatego dziedzictwa kulturowego.
Impreza zyskała stałe grono melomanów, jest również rozpoznawalna w kraju i zagranicą.