6.11. Les Folies Françoises

Piątek 6.11, godz. 19:00

emisja on-line www.goldbergfestival.pl

Rejestracja nagrania w Bibliotece Opactwa Royaumont (Francja)

 Les Folies Françoises

  • Jocelyn Daubigney – flet
  • François Poly – wiolonczela
  • Béatrice Martin – klawesyn

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Sonata na flet i klawesyn h-moll BWV 1030
Andante
Largo e dolce
Presto

Aria z Wariacji Goldbergowskich BWV 988

Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784)

Sonata na flet i basso continuo e-moll
Allegro mà non tanto
Siciliano
Vivace

Fantazja na klawesyn a-moll Falck 23

Johann Sebastian Bach

VI Suita wiolonczelowa D-dur BWV 1012
Allemande

Sonata na flet i basso continuo E-dur BWV 1035
Adagio ma non tanto
Allegro
Siciliano
Allegro assai

Les Folies Françoises  - zespół założony na początku XXI wieku przez Patricka Cohën-Akenine (skrzypce), Béatrice Martin (klawesyn) i François’a Poly’ego (wiolonczela). Od początku istnienia, przy stałej współpracy grona muzyków, zespół podejmuje się wykonań muzyki kameralnej i orkiestrowej epoki baroku, wzbogacając swoje występy o dzieła współczesne i prezentacje literackie. Członkowie zespołu prowadzą działalność edukacyjną w ramach programów: „Les Académies baroques d'Orléans”, „La Pépinière des Voix”, „Concerti Grossi”, „Bach pour tous”, skierowanych do profesjonalistów jak też do muzyków amatorów. We współpracy z „Centre de musique baroque de Versailles”, zespół zainicjował odtworzenie królewskiej orkiestry złożonej z dwudziestu czterech viol („Vingt-quatre Violons du Roy”), razem z którą zrealizował kilka międzynarodowych akademii.

W ostatnich latach dorobek zespołu wzbogacił się o wiele prestiżowych działań obejmujących udział w:

  • przygotowaniu premiery Paesaggi Corporei Antonio Juana Marcosa na festiwalu w Périgord, i w Orleanie (2017);
  • produkcji spektaklu baletowego Le Roi danse! z grupą taneczną  „l'Éventail” (2018);
  • przygotowaniu programu L'Eau et le Feu w Filharmonii w Paryżu (2018), w którym orkiestra barokowa występowała w połączeniu z narratorem i prezentacją audiowizualną;
  • wystawieniu premiery L'Europe Galante Campry, we współpracy z CMBV i Musikfestpiele Potsdam Sanssouci;
  • wykonaniu produkcji Mozart in Paris, podczas festiwalu „La Folle Journée” w Nantes, czy tytułów L’Idylle sur La Paix Lully’ego w Sceaux i w Wersalu, Les Fêtes Galantes i Les Sérénades Royales na zamku w Wersalu  (2019).

W roku 2020 zespół obchodzi jubileusz 20-lecia. Niestety pandemia przesunęła realizację wielu projektów, w tym wykonanie współczesnego utworu Yana Maresza Tendances i serię koncertów zaplanowanych z okazji rocznicy powstania zespołu. Muzycy Les Folies françoises dostosowali swoje plany do obecnej sytuacji i od czerwca 2020 występują głównie w trio z programami Vous dansiez ?...eh bien jouez maintenant !, czy Apothéose en Musique.

Zespół, z siedzibą w Regionie Centralnym-Dolina Loary, jest wspierany przez: DRAC Centre-Val de Loire, Région Centre-Val de Loire i Metropolię Orléan, jest także członkiem organizacji FEVIS (Stowarzyszenie Zespołów Wokalnych i Instrumentów Dawnych), PROFEDIM i Bureau Export. Ponadto grupa uzyskuje wsparcie od wielu instytucji: SPEDIDAM, ADAMI, Institut français, Bureau Export, AFL Foessel.

https://www.royaumont.com/en