Koncert niedziela 03/09.2023 godz. 20.00
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury
ul. Elżbietańska 9/10, Gdańsk
Kościół św. Józefa
PROGRAM

Heinrich Schütz (1585-1672) Vater Abraham (Ms. Danzig)
Samuel Scheidt (1587-1654) Canzon à 4 cornett vel viol.
Heinrich Schütz Der Herr ist meine Stärke Symphoniae Sacrae II 1647
Johann Vierdanck (1605-1646) Sonata à 4 Soprani, 2 violini e 2 cornetti ze zbioru Ander Theil Capricci,Canzoni und Sonaten 1641
Heinrich Schütz Freuet euch des Herren Symphoniae Sacrae II 1647
Kaspar Förster (1617-1673)
Vanitas Vanitatum (Dialogo de divite et paupere Lazaro)
Kaspar Förster
Sonata à 7, 2 cornettini e fagotto, 2 violini, viola e violone
Viri Israelite Dialogus de Juditha e Holoferne
Sonata à 3, due violini e violone
Congregantes Philistei Dialogi Davidis

Roland Wilson
Roland Wilson studiował grę na trąbce w Royal College of Music w Londynie. Zainteresowania muzyką XVI i XVII wieku skierowały go w stronę nauki gry na cynku, którą opanowywał jako autodydakta, uzupełniając studiami w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jako założyciel i dyrektor Musica Fiata występował podczas czołowych festiwali w całej Europie i był częstym gościnnym członkiem w wielu renomowanych zespołach muzyki dawnej. Jego działalność muzyczna skupia się obecnie na pracy z Musica Fiata i La Capella Ducale, obejmując jednocześnie badania nad praktyką wykonawczą i nagraniami nieznanych wcześniej utworów. Jest kierownikiem artystycznym wielu płyt wydanych m.in. przez Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, CPO i Pure Classics. Doskonała znajomość muzyki XVII wieku umożliwiła mu rekonstrukcję wielu niekompletnych dzieł kompozytorów, takich jak Biber, Scheidt, Valentini, Buxtehude czy Gabrieli, przy zachowaniu stylistycznych reguł. Prowadzone przez niego występy cechuje wierność źródłom historycznym, w połączeniu z artystyczną inspiracją. Roland Wilson zajmuje się także budową instrumentów, konstruując kopie historycznych cynków.
Musica Fiata
Zespół instrumentów historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVI i XVII wieku. Dokładne badania źródłowe, dotyczące praktyk wykonawczych, instrumentów epoki i technik gry, prowadzone przez członków zespołu, pozwoliły na wykształcenie charakterystycznego stylu gry i rozpoznawalnego brzmienia grupy. Ze względu na pełne zaangażowania i wirtuozerii prezentacje, zespół Musica Fiata był zapraszany na wiodące festiwale w Brugii, Pradze, Kopenhadze, Utrechcie, Barcelonie, Wenecji, Rawennie, Izraelu, Ansbach, Grazu, Wrocławiu i Yorku. Oprócz wielu rejestracji dla radia i telewizji, Musica Fiata nagrała 30 płyt CD dla wytwórni Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, Pure Classics i CPO, z których kilka otrzymało międzynarodowe nagrody.
La Capella Ducale
La Capella Ducale została założona w 1992 roku przez Rolanda Wilsona jako uzupełnienie zespołu Musica Fiata, w celu zapewnienia stylistycznej jedności podczas wykonań większych dzieł. Krytyka muzyczna od wielu lat z uznaniem przyjmuje występy zespołu zarówno w zakresie gry solistów, jak i całej formacji. W komentarzach wielokrotnie podkreśla się jednorodne brzmienie zespołu. Sukces pierwszej płyty wydanej przez wytwórnię Sony z muzyką z Selva Morale Monteverdiego, zaowocował wieloma zaproszeniami na koncerty w całej Europie. Kolejne nagrania, w tym m.in. – The Feast of San Rocco – z muzyką Giovanniego Gabrielego, ugruntowały wysoką reputację zespołu. Jednym z głównych obszarów działalności grupy pozostaje włoska muzyka barokowa, zwłaszcza pochodząca z XVII wieku. W 2008 roku połączone formacje Musica Fiata i La Capella Ducale wykonały Nieszpory Monteverdiego na festiwalu w Schwetzingen, a później odbyły z tym programem tournée po półwyspie Iberyjskim w 2010 r. Krążek z Nieszporami Antonia Vivaldiego, wydany przez Deutsche Harmonia Mundi w 2009 roku, został doceniony przez International Record Review, uzyskując takie opinie: „Wymarzona obsada wokalistów i światowej klasy orkiestra instrumentalna. To po prostu najbardziej udane nagranie chóralne Vivaldiego, jakie kiedykolwiek słyszałem.”
Drugim obszarem zainteresowań zespołu jest niemiecka muzyka kościelna sprzed czasów Bacha. Musica Fiata i La Capella Ducale odniosły wielki sukces prezentując płytę z utworami kantorów kościoła Św. Tomasza w Lipsku, poprzedzających na tym stanowisku działalność Bacha. Na nagraniu zaprezentowano m.in. Psalmy Dawida Johanna Hermanna Scheina i kantaty Johanna Schellego. Oprócz wcześniejszych CD z muzyką Heinricha Schütza, w 2010 roku Deutsche Harmonia Mundi wydała Symphoniae Sacrae vol. I. Bogata dyskografia zespołu obejmuje m.in. płyty z muzyką Giovanniego Valentiniego, Dietricha Buxtehudego, Johanna Philippa Förtscha, Samuela Scheidta, Heinricha Ignaza Bibera, Giacomo Carissimiego, Johanna Pachelbela, Johanna Schmelzera, Orlanda di Lasso, Kaspara Förstera, Antonia Bertaliego i Michaela Praetoriusa,
WYKONAWCY
La Capella Ducale
- Magdalena Podkościelna – sopran
- David Erler – alt
- Tobias Hunger – tenor
- Joachim Höchbauer – bas
Musica Fiata
- Anette Sichelschmidt, Irina Kisselova – skrzypce
- Roland Wilson, Arno Paduch – cynk
- Daniela Braun – altówka
- Heidi Gröger – violone
- Adrian Rovatkay – dulcian
- Magnud Andrerssen – chitarrone
- Klaus Eichhorn – pozytyw
